Veterinární lékař vypráví (10)

Datum:
10.7.2014 07:38

Co prospívá anebo škodí zdraví psích miláčků? 

Nad zdravím našich čtyřnohých miláčku se zamýšlíme nepřetržitě. Začíná to od okamžiku, kdy si pořídíme štěňátko. Přispět vhodnou a kvalitní stravou k tomu, aby pes prožil   dlouhý život ve zdraví by mělo být zavazující pro každého  chovatele. 

I zvíře má zdraví jen jedno

„Výživa se podílí na tvorbě zdraví minimálně ze 70%. Když to otočím, budu-li krmit kvalitně, mám ze sedmdesáti procent zdravé zvíře. Ušetřím za veterináře,“ usměje se doktor Havelka a pružně naváže na podstatu věci. „Problém je, že se zdravotní komplikace spojené s neadekvátní výživou projevují velmi plíživě, pokud se vůbec objeví. Abyste rozuměli. Ten který zdravotní problém s výživou nespojíme a řešíme třeba už jen selhání jater nebo ledvin. Jinými slovy jsme na rovině „Polkni prášek a z mrtvých vstaň“. Na rovině, která je nám dlouhodobě programována lobby farmaceutického průmyslu, producentů jakýchkoliv potravin a potravních doplňků. Zdraví přitom  máme jenom jedno stejně jako všichni tvorové. Bereme na vědomí, že  za svoje zdraví neseme plnou odpovědnost. Přiznat si, že  mnohem větší neseme i za zdraví zvířat, které jsme si pro naši potěchu podmanili se nám bohužel příliš nedaří.“ říká s vážnou tváří Miloš Havelka. „Psi ve své výživě příkladně nepotřebují sacharidy. Tak proč je cpeme od štěněcího věku piškoty a kupujeme jim speciální bonbóny? Jak asi víte, dnes již existují dokonce i psí pekárny, kde si můžete objednat narozeninový dort pro Alíka. Myslím, že Alíkovi je úplně fuk, že má narozeniny a jako dárek by spíše uvítal pořádný kus masa,“ neskrývá roztrpčení doktor. 

Můžu mu hodit tu kost?

 

Zajímá nás, zda je vhodné psům dopřávat kosti? “A proč by ne? Velké na hraní a žižlání, menší drobnější k normální konzumaci nemá pro psa chybu. Psa je na to třeba, ale zvykat postupně. Už  od štěněte. Moji psi příkladně dostávají 1x-2x týdně pořádnou porcičku krásných vepřových kostí se zeleninou. Vysypu jim je z kýble doprostřed dvora a kochám se, jak se z našich miláčků stávají šelmy. V životě se mi nestalo, že by měli po kostech  nějaký problém. Předesílám, že dostávají jen kosti kvalitní a k nim na vlákninu bohatý příkrm. Kostem z kuřat se značkou Made in Poland bych se vyhnul obloukem. Proč? Zkuste takové kuře koupit a celé uvařit. Kosti ze kterých oberete maso si dejte stranou! Až nastane úplná tma, možná zjistíte, že vydávají lehce namodralé světlo. Že by fosforeskovaly?“ dloubne si s chutí do kvality kostí z polských kuřat rodinný veterinární lékař Miloš Havelka. Zda si jeho praktické rady vezmete k srdci zůstává jen na vás.